ADVENTNÍ IMPROVIZAČNÍ PŮLHODINKY 2024

Varhanní improvizace byla v dřívějších dobách neodmyslitelnou součástí varhanní hry, na kterou byl kladen často větší důraz než na interpretaci. Improvizace také byla již na počátku hudby samé a řadí se tak k nejstarším uměleckým projevům člověka. Stala se hudební řečí všech kultur a zastávala důležité role při různých příležitostech. Předcházela notovému písmu a během staletí byla součástí hudebního projevu. V době baroka se improvizační umění stalo jakýmsi měřítkem hudebního nadání, zkušeností a pohotovosti hráče. S technickým rozvojem hudebních nástrojů, studia literatury nástroje a nároků kladených na virtuozitu umělců připadla improvizaci vedlejší role. Své postavení si ale uchovala v různých hudebních proudech a pěstuje se nadále především u varhan.

Improvizace poskytuje interpretovi možnost reagovat na konkrétní inspirační prvky a nabízí tak jedinečné možnosti variability, reagující v daném čase na momentální okolnosti a dané tematické zdroje. Varhaník tak přijímá náměty obsahové, např. ve formě čtených textů. Hudební, jimiž jsou v našem případě témata adventních písní, nebo chorálů. Pracuje s barevnými možnostmi nástroje, zvukovými dispozicemi prostoru a nechává se inspirovat i duchovní atmosférou, panující na místě, kde improvizuje. Nabízí mnohé, co hudba již zkomponovaná nabídnout nemůže.

Pravým mistrem varhanní improvizace je náš přední interpret Jaroslav Tůma. Je pedagogem pražské AMU a zde vyučuje, kromě jiného, i improvizaci. Přijďte si poslechnout tohoto interpreta a nechte se inspirovat jeho improvizacemi, s možností promeditovat adventní témata skrze jedinečnou a neopakovatelnou hudbu, která bude vznikat právě jen v tu chvíli, jen pro vás. První adventní Půlhodinka se koná v neděli 1. 12. v 17.00 v kostele sv. Antonína. O duchovní slovo se postará P. Pavel Semela.

Druhá varhanní Půlhodinka se bude konat v neděli 15.12., opět v 17.00 a jejím interpretem bude Miroslav Pšenička. Duchovní slovo bude tentokrát patřit jáhnovi Jiřímu Beranovi.